haritada ara :   km  
Islahiye | Niboli adında 1 yerleşim bulundu.
İslahiye ilçe - İslahiye - Gaziantep
1911hk 📖: Islahiye | Niboli
Y17 📖: Nikópolis [ Yun "zaferkent" ]
■ Delikanlu aşiretine ait olan arazide, 1866'da Derviş Paşa komutasında Fırka-i İslahiye'nin Kozan ve Gâvurdağı aşiretlerini tedip harekâtı sırasında garnizon ve kasaba kurulmuş ve adlandırılmıştır. Büyük İskender'in İssos zaferi ertesinde kurdurduğu antik Nikopolis (Niğbolu) öreni modern kentin içinde kalmıştır. SN
■ İslahiye merkezin yaklaşık üçte ikisi Türklerden, üçte biri Kürtlerden oluşmaktadır. Az da olsa Arap kökenli insanlar da yaşamaktadır. Mert Çakmak
■ Kürtlerin Gaziantepte çoğunluk olduğu tek ilçedir ilçenin %60 lık kısmı Kürt geri kalanı ise Türk nüfustan oluşmaktadır Arap nüfusta azınlık olarak mevcuttur.
■ Gaziantep'te Kürt nüfusun çoğunlukta oldugu bir tane ilçe vardır. O da Islahiye ilçesidir. İlçe nufusunun %60 kadarı Kürtlerden oluşmaktadır. Buradaki Kürtler de buraya 1900 lü yılların başında getirilmiştir. Diğer ilçelerde de Kürt köyleri vardır ama çok az sayıdadır.
■ İlçe merkezinin çoğunluğunun Kürt olduğu bilgisi yanlıştır İslahiye merkezin çoğunluğu Türktür ciddî oranda Kürtlerde mevcuttur. Küçük bir Arap azınlığıda bulunmaktadır.


 
Copyright 2010-2020 Sevan NİŞANYAN. Alıntılarda kaynak gösterilmesi rica olunur.